IJmuiden – Zondag 4 mei is Forteiland IJmuiden opengesteld voor bezoekers. Forteiland IJmuiden is onderdeel van de Stelling van Amsterdam en onderdeel van Unesco Werelderfgoed. In de oorlogsjaren 1940-1945 werd het Oudhollandse fort door de bezetter gebruikt als kazerne.
Diverse Duitse sporen zijn her en der achtergelaten en te zien, als het om een spreuk gaat, en te bezoeken, als het om een bunker gaat. Vrijwilligers leiden bezoekers desgewenst rond en vertellen over de geschiedenis en meer sporen van anderhalve eeuw gebruik, die op het vier hectare grote eiland zichtbaar zijn. Er zullen drie overvaarten vanaf de Kop van de Haven worden verzorgd door M.S. Koningin Emma, het motorschip van IJmuidense Rondvaart om bezoekers van en naar het boeiende eiland tussen de pieren van IJmuiden te vervoeren.
Deskundige gidsen verzorgen desgewenst cultuurhistorische rondleidingen en op informatieborden en internet is ook veel informatie te vinden. Voor liefhebbers zijn er ook rondleidingen mogelijk langs bunkers en andere Duitse sporen. Wie er nooit geweest is of alleen het eiland vanuit de verte heeft gezien, zal verbaasd staan over hoe groot het fort zelf is. Drie verdiepingen, 100 meter lang en 30 meter hoog, dat zijn ongeveer de maten van ‘het fort in het zand’. In dat ruime fort (bouwjaar 1888) zelf kan in de grote koepelzaal genoten worden van een eenvoudige catering van koffie, thee en limonade met een koek of een reep. Eventueel een eigen lunchpakket meenemen is dus aan te raden. Eenmaal op het eiland kunnen bezoekers langer op het eiland blijven dan een rondleiding duurt en zelf ronddwalen door de vele gangen en manschapsverblijven. Wegens het nestelen van honderden meeuwen is het duingebied rondom het fort tijdelijk beperkt toegankelijk.
Voor mensen die slecht ter been zijn is het Forteiland helaas geen aanrader. Er is geen lift en er zijn veel hoogteverschillen. Omdat Forteiland IJmuiden in zee ligt, is het er koeler en winderiger dan aan wal. Met de kleding en goed schoeisel hier rekening mee te houden is raadzaam.
Kaartverkoop online via www.ijmuidenserondvaart.nl. Tarief: 15 euro p.p. Kinderen tot 6 jaar gratis. Vertrektijden: 10.45 uur / 12.45 uur / 15.10 uur. Retourtijden naar keuze: 13.00 uur / 15.15 uur / 17.25 uur. Foto: Arita Immerzeel