IJmuiden – De IJmuidense preparateur Han Broek (54) heeft op het Europees kampioenschap Prepareren in Salzburg prachtige resultaten behaald. Zijn Afrikaanse bosuil werd bekroond met een rood lint, wat staat voor een 8+, terwijl zijn Vlaamse gaai en rode ibis een geel lint kregen, goed voor een 7+.
Achter de deuren van zijn omgebouwde garage schuilt een wereld vol vakmanschap. Han’s werkplaats is een bijzondere plek, waar natuur en precisie samenkomen. Naast zijn werktafel staan vriezers gevuld met dieren die wachten op hun transformatie. ,,De meeste vogels die hier binnenkomen zijn verkeersslachtoffers of zijn tegen een raam gevlogen,” vertelt hij. Maar ook exotische exemplaren uit volières en huisdieren vinden hun weg naar zijn atelier.
Het prepareren zelf is een proces dat tijd en geduld vereist. Han besteedt veel aandacht aan details, van het zorgvuldig modelleren van de houding tot het nabootsen van de natuurlijke omgeving. ,,Een opgezette vogel moet eruitzien alsof hij elk moment kan wegvliegen,” zegt hij. Om dit effect te bereiken, gebruikt hij niet alleen anatomische kennis, maar ook creatieve technieken, zoals het kleuren van onderdelen met panpastel en het hergebruiken van oude lijstjes als voetstuk.
Hoewel Han al jaren in het vak zit, blijft hij zichzelf uitdagen. Zijn droom is om in de toekomst cursussen te geven en zijn passie over te brengen op anderen. Tot die tijd perfectioneert hij zijn techniek en werkt hij met toewijding aan elk dier dat op zijn werktafel belandt.
In de werkplaats komen natuur en precisie samen. Foto: aangeleverd