Velsen – Het woongenot in de IJmond is hoog en vrijwel gelijk aan het landelijk gemiddelde. Maar de zorgen over de veiligheid van de leefomgeving voor de gezondheid zijn in de regio IJmond significant groter dan in de rest van Nederland.
IJmonders maken zich vooral zorgen door de industrie in hun buurt. Ze ervaren vaak hinder, die soms hevig is. Dit leidt bij een tiende van hen tot ernstige slaapverstoring. Hoewel inwoners bekend zijn met de aanpak van de negatieve effecten van Tata Steel door gemeenten, is er weinig vertrouwen in de aanpak en de overheidsinstanties zelf. Wel is er onder de helft van de inwoners vertrouwen in een duurzame toekomst voor Tata Steel.
Samenwerken aan een gezondere IJmond
Dit is de hoofdconclusie van het rapport van het onderzoeksbureau Ipsos I&O, dat de ervaringen van de inwoners van de IJmond over hun leefomgeving heeft gemeten. Het onderzoek is in opdracht van de provincie Noord-Holland uitgevoerd en vloeit voort uit het Programma Tata Steel 2024-2030: ‘Samenwerken aan een gezondere en veilige IJmond van de provincie en de IJmondgemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen’.
Provincie breidt monitoring leefomgeving IJmond uit
Gedeputeerde Staten (GS) vinden het belangrijk om goed geïnformeerd te zijn over de leefomgeving in de IJmond en te weten wat de mening van de inwoners van de IJmond is over Tata Steel en de gezondheid in hun leefomgeving. Dit is het eerste onderzoek in de tweede reeks om de komende jaren goed geïnformeerd te blijven over de ervaring van de leefomgeving in de IJmond.
Daarvoor is deze inwonerspeiling niet de enige bron, ook de 4-jaarlijkse GGD Gezondheidsmonitor, waarvan de resultaten medio 2025 worden verwacht, en het klachtenloket van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) zijn bronnen voor GS om geïnformeerd te zijn over de ervaring van de leefomgeving in de IJmond. Om ook geluidshinder rondom het Industrieterrein IJmond beter en preciezer te begrijpen starten GS een onderzoek daarnaar.
Het onderzoek is uitgevoerd in het najaar van 2024. De monitor haalt een breed beeld op bij inwoners uit de IJmond, over hoe zij hun leefomgeving ervaren, hoe zij de rol en aanpak van de overheid zien, hoe ze denken over de informatievoorziening en Tata Steel. Dit is de vijfde peiling.
RIVM
.
Het RIVM verrichtte in 2023 een grote studie naar ‘De Bijdrage van Tata Steel Nederland aan Gezondheidsrisico’s van Omwonenden en de Kwaliteit van hun Leefomgeving’. Uit deze studie bleek dat naast luchtkwaliteit ook hinder een belangrijk aspect is met impact op gezondheid.
De leefomgeving
Het woongenot is nog steeds hoog in de IJmond. Inwoners beoordelen hun woongenot met een 7,4 (landelijk: 7,6). Net als bij vorige metingen ziet driekwart zichzelf niet binnen een jaar verhuizen uit de regio. Beoordeling per gemeente: Beverwijk 7,0, Heemskerk 8,2, Velsen 7,2, IJmond 7,4, landelijk gemiddelde 7,6. Wel maakt 40% van de inwoners zich zorgen over de invloed van hun leefomgeving op hun gezondheid. Landelijk maakt 15 procent zich hier zorgen over. In de IJmond speelt dit dus veel meer dan in de rest van Nederland. De hinder van de stof blijkt gedaald maar geluidsoverlast is gestegen.
Negen op de tien bewoners is bekend met de aanpak van de negatieve effecten van Tata Steel door de provincie en de gemeenten. Deze aanpak wordt met een 5,9 net voldoende beoordeeld. Inwoners gebruiken met name regionale kranten voor informatie over hun leefomgeving.
Het rapport laat zien dat de helft van onze inwoners vertrouwen heeft in een duurzame toekomst voor Tata Steel. De IJmondcolleges maken zich echter grote zorgen over de voortgang van de transitie van het bedrijf. Als belangrijke speler in de Nederlandse maakindustrie en werkgever in onze regio is het van groot belang dat Tata Steel in staat wordt gesteld om een duurzame transitie te realiseren. Er is vaart nodig bij het maken van maatwerkafspraken met Tata Steel, en bij het werken aan een brede duurzame transitie en daarmee een nieuw toekomstperspectief voor de IJmond.
Foto: archief Jutter | Hofgeest, aangeleverd Tata Steel